2018 m. kovo 30 d., penktadienis

Riešutiniai baltymų sausainiai

Riešutiniai baltymų sausainiai
Puikus atradimas sausainių recepto, kurio pagrindą sudaro riešutai ir baltymai. O receptą suradau beieškodama, kur panaudoti likusius kiaušinių baltymus. Skanūs, traškūs riešutiniai sausainukai :).

Reikės (~1,5 skardos sausainių):
3 kiaušinio baltymų
200 g lazdyno arba migdolo riešutų
100 g cukraus (galima dar mažinti)
2 v.š. su kaupu miltų (~50 g)
1 v.š. kakavos
50 g sviesto, lydyto

Riešutus pakepam orkaitėj 7-8 min 190 C temperatūroje. Jiems praaušus nuimam luobeles (migdolams nenuėmiau, nes neturėjau laiko, bet skonis vis tiek buvo puikus, lazdyno riešutams luobelės lengviau nusiima). Riešutus sutrinam trintuvu (nesiūlyčiau trinti iki miltų, kad jaustųsi dar mažų gabaliukų), į juos įmaišom miltus, kakavą.
Dubenyje išplakam baltymus, po truputį įmaišom cukrų. Galiausiai atsargiai sudedam riešutų mišinį, lydytą sviestą. Masė turi gautis tokia puri, lengvai "drimbanti".

Kepimo skardą ištiesiam kepimo popieriumi ir sudedam po šaukštą tešlos - sausainiai turėtų išlaikyti formą. Sausainius kepam 170 C temperatūroje 20-25 min. Iškepus ir jiems šiek tiek praaušus, perkeliam ant grotelių pilnai atvėsti.

Kepimo temperatūra: 170 C
Kepimo laikas: 20-25 min

Riešutiniai baltymų sausainiai

Receptas iš Beatos knygos, tik kiek koreguotas, nes man pasirodė kiek per mažai miltų, per daug cukraus ir gal kepti nesinorėjo tiek ilgai. 

2018 m. kovo 29 d., ketvirtadienis

Velykų boba arba Mielinis pyragas su razinomis

Velykų boba
Puikus mielinis pyragas, tradiciškai kepamas šv.Velykų šventės proga. Paprastai šio kepinio tešla susideda kiaušinio trynių, miltų, mielių, sviesto ir razinų. 
Iš žemiau pateiktos normos gaunasi dvi nemažos bobos. Jeigu namiškiams užteks ir vieno pyrago (jo irgi gausis į valias), drąsiai visas proporcijas dalinkite iš dviejų. Beje, Velykų boba paprastai būna aukštas ir toks siauresnis apvalus kepinys, tad kepimo formą reikėtų apjuosti aukštesniu nei kepimo forma kepimo popieriaus sluoksniu.
Išbandyta: puikiai tinka maišyti su šviesiais speltos miltais.

Reikės (2 pyragams):
250 g sviesto, lydyto
400 ml pieno, šilto
6 trynių
60 g mielių
300 g cukraus
1 kg miltų
vanilės ekstrakto, druskos
1 citrinos žievelės
100 g grietinės
200 g razinų, pamirkytų ir išmiltuotų

1 kiaušinio aptepimui

Visų pirma paruošiam ir "pažadinam" mieles. Dideliame dubenyje, kuriame gaminsime pyragą įtrupiname mieles, išmaišome jas su šaukštu cukraus (pamaišom, kol mielės sureaguos ir ištirps). Tada užpilame 100 ml šilto pieno (maždaug pusę stiklinės), įdedame vieną šaukštą miltų, viską išmaišome, pridengiame ir atidedame 30 min.

Per ta laiką pasiruošiame kitus ingredientus - vėliau visus juos reikės po truputį dėti į tešlą, tad vertėtų juos pasiruošti iš anksto, kad beliktų tik sudėti:
1) ant silpnos ugnies po truputį išlydome sviestą;
2) kitame prikaistuvyje pašildome pieną (iki ~35-37 C arba kai pirštą įkišus jau labai šilta, bet dar ne per karšta);
3) kol sviestas su pienu šyla, trynius išplakame su šaukštu cukraus (galima iškart ten ir druską įmaišyti);
4) razinas nuplikome ir perplovę palaikome šaltame vandenyje 5 min. Vėliau jas gerai nuvarviname ir sumaišome su šaukštu miltų (kad gerai įsilietų į tešlą);
5) nusitarkuojame citrinos žievelę.

Viskas paruošta, belieka tik pakaitomis sudėti į tešlą. Atsidengiame sureagavusias mieles, įberiame dalį miltų ir įpilame dalį pašildyto pieno, išmaišome. Suberiame cukrų (liko apie 250 g), įpilame dalį trynių masės, dalį sviesto, dalį pieno, dalį miltų, vis pamaišydami.  Ir, žodžiu, taip per kokius keturis kartus sudedam visus ingredientus pakaitomis: pieną, trynius, miltus, sviestą, o galiausiai ir grietinę, citrinos žievelę ir vanilę.
Iš pradžių tešlą galima maišyti su mediniu šaukštu ar mentele, o po to viską perimam į rankas. Tešla bus tikrai lipni, bet nebijokim to, maigom tešlą rankomis gana stipriai, kelias minutes - tikrai nelengvas darbas, bet vertas rezultato :).
Tokią dar gana lipnią tešlą pridengiam ir paliekam maždaug 40 min.

Tešlą sukrečiam į dvi paruoštas kepimo formas arba daugiau mažesnių. Būtų gerai formose tešla palikti dar kokioms 10-15 min. Tada paviršių aptepam kiaušinio plakiniu.
Įkaitinam orkaitę iki 180 C ir kepam pyragus 45-55 min, priklausomai nuo bobos dydžio (mažesni keps dar trumpiau).

Kepimo temperatūra: 180 C
Kepimo/gaminimo laikas: mielių mišinys 30 min + paruoštos tešlos kildinimas ~40 min + tešlos kildinimas formoje 10 min + kepimas 45-55 min.

Velykų boba
Jeigu nebijote žalių kiaušinių, iš likusių baltymų galima pagaminti boboms glaistą - baltymus su cukrumis išplakti labai labai gerai, kol šie taps lengvai tepami ant paviršiaus. Padarius pyragui tokią kepurėlę ant jos galima pabarstyti ką nors spalvoto: cukatų, drožlių ir pan.
Galima iš baltymų išsikepti morengų...

Taip pat baltymų likučius galima panaudoti:
  • išsikepti skrebučių (puikiai tinka ir be trynių)

  • išsikepti baltymų omleto (6 baltymus (~2 porcijos) išplakam iki standumo, įdedam 2 v.š.grietinės, ~50 ml pieno, vėl masę išsukam ir kepam 170 C 25-30 min)


Beje, baltymus galima ir užšaldyti - supilam juos į sandarų indą ir galima laikyti šaldiklyje bent iki pusės metų. Prieš naudojimą reiktų per naktį palaikyti šaldytuve, o išsiplaka geriau būdami kambario temperatūros.


Pyrago receptas paimtas iš čia

2018 m. kovo 27 d., antradienis

Grikių kotletukai

Grikių kotletukai
Yra tekę ne kartą gaminti blynelius iš grikių košės, tačiau tokie kotletukai man patiko labiau, džiaugiuosi juos atradusi ir išbandžiusi - jie puikiai gali tikti ir pietums su salotomis ir/ar dar kokiu šiltu daržovių garnyru.
Tokiems kotletams kiaušiniai nėra būtini, bet čia svarbu grikius gerai ištrinti, kad šie taptų panašesni į lipnią košę - tada jie lipdymo funkciją atliks patys iš savęs, o dar geriau sulipti padės tarkuota bulvė. Beje, geriau, kai grikiai ne ką tik išvirti, o kiek pastovėję.
Į kotletų masę galima įdėti ir 2-3 v.š. bulvių košės, jei tokios likutį taip pat turite.

Be kiaušinių. Be glitimo.

Reikės:
~400 g grikių košės
1 bulvės, smulkiai tarkuotos
druskos, pipirų

grietinės ar mėgstamo padažo patiekimui

Į dubenį suberiam grikių košę ir ją gerai ištrinam (išspaudžiam) šaukštu ar bulvių grūstuve, kad pasidarytų lipnesnė. Įtarkuojam bulvę (bulvių tarka (nesijaus bulvės skonio) arba smulkia tarka su mažom skylutėm (šiek tiek jausis bulvės skonis)). Viską labai gerai išmaišome spausdami grikius rankomis - taip jie pasidarys lipnesni ir nesubyrės kepant (masė turi būti panaši į lipnų faršą). Jei reikia, įdedam druskos, pipirų.
Gerai įkaitinam keptuvę ir įpilam apie šaukštą aliejaus (jei jo bus per daug, kotletukams bus lengviau subyrėti). Formuojam kotletukus: iš pradžių kamuoliuką, tada delnais suspaudžiam ir rankomis padailiname formą (šonus patogu padailinti nykščiu ir rodomuoju pirštu). Apkepiname iš abiejų pusių po kelias minutes. Atsargiai išimame ir tiekiame su mėgstamu padažiuku ar tiesiog grietine.

Prieš šių kotletukų man labai tiko toks padažas: 1 v.š. sviesto, 1 svogūno, 1 v.š. miltų (be kaupo), ~200 ml sultinio, druskos, pipirų, muskato (nebūtina) ir 100 ml grietinės - svieste pakepinam svogūną, po 5 min trumpai pakepinam juose miltus, supilam sultinį, druskos, pipirų ir po 5 min dar kelias minutes viską pašildome su grietine.

Grikių kotletukai

Skanaus!



Puikiojo recepto idėja iš čia, padažiukas iš 15min.lt

2018 m. kovo 20 d., antradienis

Viena tešla - 4 rūšių bandelės

Keturių rūšių bandelės su ta pačia tešla
Kai kildavo noras iškepti bandelių, daugiau laiko praleisdavau ne jas kepdama, o beieškodama tinkamo, patikimo recepto. Todėl jau seniai planavau pagaliau susirasti tą vieną receptą ir jį išsisaugoti. O šįkart paieškos, bandymai ir rezultatai mane nudžiugino dvigubai - vienoje knygoje radau keletą bandelių receptų, kur tešlai naudojami visiškai tie patys ingredientai (vadinama pagerinta mielinė tešla), bet bandelės gaunasi visiškai skirtingos, naudojant skirtingą įdarą ir formavimo būdą. Tad viskas labai paprastai - tešla visada ta pati, belieka nuspręsti, kokio įdaro ir kokios rūšies bandelių tuo metu šeimynai norisi :).

Tešla, gaminama tik su kiaušinių tryniais, išeina labai minkšta ir puri. 
Keli patarimai, gaminant pagerintą mielinę tešlą, kuriais pasinaudokim, jei turim pakankamai laiko ir kantrybės:
1) gaminant pagerintą mielinę tešlą naudinga miltus išsijoti. 
2) idealu tokią tešla minkyti 10-15 min, kol ši tampa minkšta, blizgi ir elastinga. 
3) minkyti ir kildinti tešlą reikėtų 2-3 kartus. 
Tačiau noriu užtikrinti, kad bandelės bus labai skanios ir jas paminkius 5 minutes, pakildinus vieną kartą... (kaip dažniausiai darau ir aš).
Jeigu naudojame sausas mieles, jas tiesiog įmaišome į miltus. Bet vis tiek labai svarbu, kad visi kiti ingredientai nebūtų šalti. 
Beje, svarbu žinoti, nes kartais pagal tam tikras aplinkybes tai gali būti jums net patogiau - paruoštą tešlą galima įprastai kildinti šiltoje vietoje valandą ir formuoti bandeles, ir kepti ARBA paruoštą tešlą dėti į šaldytuvą nakčiai ir formuoti bandeles kitą dieną. 

Tešlai reikės (~2 skardom bandelių):
25 g šv.mielių arba 4 a.š. sausų mielių
250 ml pieno arba išrūgų (šilto)
žiupsnio druskos (~1 a.š.)
2 kiaušinio trynių (geriau ne ką tik iš šaldytuvo)
80-100 g cukraus
500 g (~4 stiklinių) miltų
100 g sviesto, kamb.temperatūros

1. Visų pirma suaktyviname šlapias mieles - ištriname jas su trupučiu cukraus.
2. Į prikaistuvį supilame pieną ir jį pašildome iki kol taps šiltas (bet ne per karštas!). Į jį suberiame ir druską, kad ši ištirptų.
3. Kitame dubenėlyje atskiriame trynius, supilame cukrų ir masę gerai išsukame.

Dabar beliks viską sudėti į vieną indą:
4. Imam didelį dubenį ir supilame miltus (aš dubenį dedu ant svarstyklių ir iškart atsisveriu reikiamą kiekį miltų). Viduryje padarome duobutę ir ten supilame ištirpusias mieles, išsuktus trynius su cukrumi ir pieną. Šiek tiek permaišome ir galiausiai sudedame gabaliukais palaužytą (galima jį šiek tiek palydyti, kad labiau suminkštėtųsviestą. Galiausiai įdarbinam rankas - tešlą minkome rankomis, kol gausis gražus kamuolys (jei dar labai limpa, pasimiltuojam rankas arba patepam jas aliejumi). Tešlą paminkome bent 5 minutes.
Tešlą ištepame šiek tiek aliejaus arba užbarstome šiek tiek miltų, pridengiame ir paliekame ją pakilti 40-60 min maždaug 30 C temperatūroje (arba šilčiausioje savo namų vietoje, pas mane tam puikiai pasitarnauja šildomos vonios grindys:).
Iš pakilusios tešlos formuojame pasirinktos rūšies bandeles (bandelės su daug varškės (1), susuktos aguoninės bandelės (2), tradicinės bandelės su cinamonu (3) ir kleckiukai su cinamonu arba aguonomis (4)). Pasiruošiame įdarą (žr. žemiau).

Visos bandelės kepa 180 C temperatūroje.


1. BANDELĖS SU VARŠKE
Bandelės su varške

Įdarui reikės:
250 g varškės
40-50 g cukraus (~6 a.š. arba 2,5 v.š.)
25 g sviesto, kamb.temperatūros
1 kiaušinio trynio
20 g razinų (1 v.š.)
Aptepimui: 1 kiaušinio, plakto

Iš pateiktų ingredientų pagaminame varškės įdarą.
Pakilusią tešlą padalijame į 14-16 gabaliukų (jei norim didelių, galima į ~10 vnt), suformuojame apvalias bandeles, sudedame jas į paruoštą skardą ir leidžiame kiek pakilti 10-15 min.

Imame nedidelę stiklinę ar mažą indelį, jo dugnu kiekvienoje bandelėje įspaudžiame duobelę ir į ją su kaupu pridedame paruoštos varškės masės.
Dar kartą pakildiname bandeles keliolikai minučių ir aptepame jas plaktu kiaušiniu (ant varškės tepti nebūtina).
Šias bandeles dar galima paskaninti: prieš ištepant kiaušiniu ant varškės įdaro uždedant po kelias vyšnias (~70 vyšnių sumaišyti su 0,5 v.š. krakmolo), taip pat jau ištepus kiaušiniu ant viršaus dar užbarstant saldžiu mišiniu (50 g miltų, 2 v.š. cukraus, vanilinio cukraus ir 30 g sviesto - viską išmaišom rankomis iki birios konsistencijos).
Kepame orkaitėje 25-35 min.


2. AGUONŲ PYNUTĖS
Aguonų pynutės

Įdarui reikės:
150 g aguonų (10 v.š.)
50 g cukraus (2,5 v.š.)
1 kiaušinio trynio
25 g sviesto, kamb.temperatūros
Aptepimui: 1 kiaušinio, plakto

Aguonas 2-3 kartus nuplikome verdančiu vandeniu, gerai nuvarviname ir sumalame ar sutriname trintuvu. Kiaušinio trynį ištriname su cukrumi ir sviestu, sumaišome su aguonomis.

Iš pakilusios tešlos iškočiojame stačiakampį. Aptepame jį aguonų mase.
Mintyse stačiakampį padalijame į 3 dalis. Kraštinę dalį lenkiame ant vidurinės, vėliau užklojame išorinę dalį (sulankstome kaip laišką). Tešlą supjaustome 2 cm pločio juostelėmis, jas persukame ir dedame į paruoštą skardą. Leidžiame pakilti keliolikai minučių ir aptepame kiaušinio plakiniu.
Kepame orkaitėje 20-30 min, kol gražiai apskrus.


3. CINAMONINĖS BANDELĖS
Cinamoninės bandelės

Įdarui reikės:
4 v.š. cinamono miltelių
4 v.š. cukraus (80 g)
2 v.š. sviesto (60-80 g), tirpinto

Iš pakilusios tešlos iškočiojame stačiakampį. Aptepame jį tirpintu sviestu, pabarstome cukrumi ir cinamonu (aš tokį mišinį susimaišau iš anksto), susukame į volelį. Jį supjaustome 5 cm pločio gabaliukais (jei norėsime "gulinčių" bandelių, tuomet supjautome kiek siauresniais gabaliukais), dedame į paruoštą skardą ir leidžiame keliolikai minučių pakilti.
Bandelių viršų galima dar pabarstyti cukrumi ir cinamonu.
Kepame orkaitėje 20-30 min, kol gražiai apskrus.

4. BANDELĖS - KLECKIUKAI
Bandelės kleckiukai

Įdarui reikės:
100 g sviesto, tirpinto ir pravėsusio
4 v.š. cinamono miltelių ir 4 v.š. (80 g) cukraus
ARBA 4 v.š. aguonų (60 g) ir 4 v.š. cukraus

Pakilusią tešlą padalijame į kuo daugiau mažų gabaliukų. Juos pamirkome tirpintame svieste ir metame į indą, kuriame sumaišytas cukrus su cinamonu arba aguonomis (pasirinktinai). Apvoliotus "kleckiukus" netvarkingai metame į kepimo indą. Kai tešla baigiasi, kepiniui leidžiame dar pakilti 30-45 min. 
Kepame orkaitėje 25-35 min, kol gražiai apskrus.
Beje, jei kepinys apsitraukė kieta plutele (gali taip nutikti dėl per aukštos temperatūros ar per ilgo kepimo, nuotraukoje bandelės buvo keptos karštesnėje temperatūroje, todėl vėliau šiek tiek koregavau receptą), kol jis dar karštas, galima aptepti sviestu - plutelė suminkštės ir ims blizgėti.


Kaip pastebėjote, visas bandeles suformavus jas dar reikia pakildinti 10-15 min. Bet vietoj šio paskutinio kildinimo galima suformuotas bandeles įdėti į šaltą orkaitę ir ją įjungti. Šylant temperatūrai po truputį pakils ir bandelės.
Visas bandeles prieš pat kepimą reikia aptepti kiaušinio plakiniu. Bet vietoj jo tinka ir pienas.

Skanių atradimų!


Ši puiki idėja aptikta receptų knygoje "Kepame duoną namuose"
Video, kaip formuoti bandeles su varške

2018 m. kovo 18 d., sekmadienis

Citrininis varškės pyragas

Citrininis varškės pyragas
Dar vienas puikus varškės pyragas su labai varškei tikančia lengva citrinos rūgštele, o varškės kremas praturtintas ir maskarponės sūriu. Mėgstantys varškės pyragus tikrai nenusivils!

Pyragui reikės:
(pagrindui)
200 g sausainių
50-100 ml pieno
(viršui)
450 g riebios varškės
250 g maskarponės
150 g cukraus
3 kiaušinių
60 ml citrinų likerio (arba citrinų/laimo kremo)

Pradedame nuo pagrindo: sausainius sugrūskime ir sumaišykime su pienu (pilkime pradžiai 50 ml, vėliau, jei reikia, įpildami kiek daugiau, sausainiai gali būti skirtingi). Mišinys turėtų gautis kaip plastilinas. Kepimo formą (17-20 cm skersmens) išklojame kepimo popieriumi ir dugną padengiame maždaug 0,5 cm storio sausainių masės sluoksniu. Pirštais ar šaukštų jį lygiai paskirtykime.

Toliau labai paprastai pagaminame kremą: į dubenį sudedame varškę, maskarponę, cukrų, kiaušinius ir citrinų likerį (aš šįkart naudojau laimo citrinos kremą (lime curd) - labai tiko). Viską išsukame trintuvu iki tolygios masės. Kremą supilame ant paruošto pyrago pagrindo.
Kepame iki 180 C įkaitintoje orkaitėje apie 50-60 min.
Kaip ir visus varškės pyragus, geriausia jį valgyti šaltą ar bent atvėsusį.

Kepimo temperatūra: 180
Kepimo laikas: 50-60 min

Citrininis varškės pyragas

Skanaus!


Receptas iš Darbštuolės žurnalo Varškės pyragai

2018 m. kovo 16 d., penktadienis

Kefyro blyneliai - pyragėliai

Kefyro blyneliai - pyragėliai
Na tiesiog nuostabūs blyneliai, seniai norėjome rasti tokių blynelių receptą - pusti, lengvučiai, puikaus skonio. Naudojami produktai visiškai paprasti, o svarbus aspektas geram rezultatui išgauti - tiršta tešla.

3-4 porcijoms reikės:
1 kiaušinio
1 v.š. cukraus
250 ml (1 stiklinės) kefyro (tinka ir rūgpienis, jogurtas)
1 a.š. kepimo sodos
žiupsnelio druskos
230 g (arba 7 v.š. su kaupu) miltų (geriau speltos)

Dubenyje išplakame kiaušinį, beriame cukrų, pilame kefyrą, įberiame sodos, druskos, išmaišome. miltus. Tešlos nereikėtų permaišyti.
Galiausiai maišant supilame ir
Įkaitiname keptuvėje aliejų ir formuojame nedidelius blynelius, apkepame iš abiejų pusių.

Galima tiekti su uogiene, grietine ar, jei norisi saldžiau - su kond.pienu ar medumi.

Kefyro blyneliai - pyragėliai

Kefyro blyneliai - pyragėliai
Skanaus!

Video galima pažiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=DVHBjRTSWsY&index=46&list=PLvbZAK6fcoNBEVwPCeEDS4AStnkKdCP4o

2018 m. kovo 15 d., ketvirtadienis

Pica keptuvėje per 15 minučių

Pica keptuvėje per 15 minučių
Turbūt metų atradimas - greitai pagaminama pica keptuvėje. Ne tik kad orkaitės nereikia, bet ir pagaminama dar greičiau, ir tešla be mielių. 
Tešlai standartiškai naudojamas vienodas kiekis grietinės ir majonezo, bet yra įvairių variacijų, kurios taip ne ką prastesnės: galima naudoti tik grietinę (8 v.š.), galima dėti dalį šaukštų kefyro ar pieno (svarbu, kad bendras kiekis būtų plius minus 8 šaukštai).
Ingredientus ant picos pagrindo galima naudoti įvairiausius mėgstamus, kaip ir standartinei picai, svarbu, kad jie jau būtų apdoroti (pvz., virta ar kepta mėsa, apkepta malta mėsa ar tiesiog mėgstama dešra, įvairiausios daržovės). Tad jeigu norisi kažko skanaus, šilto ir greito - ši pica sutverta tam!

Picos pagrindui reikės:
2 kiaušinių
4 v.š. grietinės
4 v.š. majonezo
8-9 v.š. miltų
žiupsnelio druskos, pipirų

Padažui (kuriuo ištepsime picos pagrindą):
2-3 v.š. pomidorų padažo ARBA
1 v.š. garstyčių + 1 v.š. grietinės
1 svogūno

Į dubenį įmušam kiaušinius, išplakam, dedam grietinę, majonezą (ar kefyrą/pieną - ką pasirenkam), beriam druskos, pipirų ir gerai išplakam. Tada sudedam miltus ir vėlgi gerai išmaišom, kol gausime vientisą masę. Tešla turi gautis grietinės tirštumo.
Keptuvę patepame minimaliu kiekiu riebalų. Ją galima šiek tiek įkaitinti arba dar į šaltą keptuvę sudedam tešlą - visą dugną ištepame paruošta tešla. Ją padengiame padažu (galbūt patogiausia tai daryti šakute), išdėliojame smulkiai supjaustytą svogūną. Toliau išdėliojame kitus ingredientus (mėsą, dešrą, grybus, daržoves ir kt., ir galiausiai tarkuotą sūrį).
Keptuvę uždengiame dangčiu ir paliekame kepti ant silpnos ugnies 12-15 min.

Gaminam picą per 15 minučių
Iškepus picai ją atsargiai išstumiame į didelę lėkštę. Pjaustome, skanaujame ir džiaugiamės greita šilta vakariene :).

Skanaus!


2018 m. kovo 12 d., pirmadienis

Dribsnių ir sėklų sausainiai

Dribsnių ir sėklų sausainiai
Mėgstate pakramsnoti ką nors saldaus prie kavos ar arbatos? Norite pavaišinti savo kolegas sveikais sausainiais? Tuomet šie sausainiai puikiai tam tiks. Beje, ir išsilaiko šie sausainiai skanūs iki savaitės.
Šis receptas man patinka dar ir dėl to, kad jų pagrindas - įvairios sėklos ar džiovinti vaisiai, o kiek ko dėti galima laviruoti tarp to, ką tuo metu turime namuose, svarbu, kad sausųjų ingredientų svoris išliktų daugmaž toks pats. 
Be cukraus.

Reikės (~2 skardom): 
Gaminam sausainius
120 g sviesto
100 g medaus
140 g avižinių dribsnių
200 g sėklų (50 g moliūgų sėklų, 50 g sezamo sėklų, 50 g saulėgrąžų, 50 g linų sėklų)
50 g kokoso drožlių (arba džiovintų vaisių)
150 g miltų
žiupsnelio druskos
1-2 v.š. rudojo cukraus (nebūtina)
1 plakto kiaušinio

Sausainiai paruošti/sausainiai iškepę
Visų pirma prikaistuvyje išlydome sviestą, tada paliekame minimalią kaitrą ir sudedame medų, kad šis po truputį išsileistų. Prieš pilant į tešlą masę reikia gerai išmaišyti, kad ši taptų tolygi.

Dideliame dubenyje sudedame visus sausus ingredientus: avižinius dribsnius, sėklas (proporcijas galima keisti, svarbu, kad bendras kiekis būtų 200 g), kokosų drožles, miltus, druską, išmaišome. Ant viršaus pilame sviesto-medaus mišinį, iš anksto išplaktą kiaušinį ir išmaišome, kol nebeliks sausų, birių trupinių.

Drėgnomis rankomis formuojame kamuoliukus ir išdėliojame ant kepimo popieriumi padengtos skardos. Visus juos paspaudžiame drėgna šakute, kad gautųsi panašesni į apskritimus, galima rankomis dar kiek padailinti kraštus. Šauname kepti į iki 190 C įkaitintą orkaitę 10-15 min, kol dailiai paruduos.

Kepimo temperatūra: 190 C
Kepimo laikas: 10-15 min





Yra variantas pagreitinti sausainių gamybą: galima sausųjų ingredientų mišinį pasigaminti iš anksto (galima dvigubai - iš pusę kiekio gaminti iškart, kitą pusę pasilikti kitam kartui), tada kepimo dieną beliks į mišinį sudėti lydytą sviestą, medų ir kiaušinį.


Sausų ingredientų mišinys

Dribsnių ir sėklų sausainiai
Skanaus!


Recepto bazė daryta remiantis Beatos receptu, tačiau galiausiai pakoregavau, kaip man atrodė tinkamiau

2018 m. kovo 8 d., ketvirtadienis

Pusryčiams mieliniai čirviniai blynai - iš vakaro

Mieliniai čirviniai blynai
Blynus mūsų šeima valgo kartą į savaitę ir labai retai kada standartinius, tačiau Užgavėnėms dažniausiai kepame mielinius blynus. Per šias Užgavėnes norėjosi kažko įdomesnio, todėl mielinius blynus kepėme čirvinių blynų keptuvėje. Beje, šią tešlą galima pasigaminti iš vakaro ir padėti į šaldytuvą - ryte labai greitai galėsime šeimynai pakepti šviežutėlių mielinių blynų. Taigi yra du variantai: pagaminus tešlą galima ją kildinti šiltoje vietelėje, užteks pusvalandžio, arba kildinti kelias valandas šaldytuve ir tada kepti - priklausomai, kaip mums patogiau. 

2-3 porcijoms reikės:
2 ir 1/4 stiklinės miltų
2 v.š. rudojo cukraus
30 g šviežių mielių arba ~12 g sausų mielių
žiupsnelio druskos
1 ir 3/4 stiklinės pieno, šilto
1/3 aliejaus (tinka ir kokosų aliejus)
2 kiaušinių, kamb. temperatūros
1 a.š. vanilės ekstrakto

Atskirame dubenėlyje mieles užpilame cukrumi ir atidedame keliom minutėm.
Dideliame dubenyje miltus sumaišome su druska (ir sausomis mielėmis, jei jas naudojame).
Kitame dubenyje išplakame kiaušinius, įpilame aliejaus ir pašildytą pieną (iki maždaug 35 C).
Mieles su cukrumi po truputį išmaišome, kol masė pasidarys skysta. Miltuose padarome duobutę ir į ją supilame mieles, taip pat kiaušinių mišinį. Viską išmaišome, kol gauname vientisą masę.
Tešlą dedame į šaldytuvą keliom valandom arba per naktį. Jei norime greičiau, dubenį padedame kur šiltai ir po pusvalandžio jau galime kepti blynus.

Mieliniai čirviniai blynai

Skanaus!


Šaltinis: http://comfortablydomestic.com/2016/03/easy-overnight-waffles/

Mielinės tešlos pyragėliai su dešrele

Pyragėliai su dešrele
Tokie pyragėliai yra labai mobilūs ir švariai valgomi, todėl puikiai tinka kelionėse ar tiesiog užkandžiams nesant namuose. Pyragėlių su dešrele tešlos variantų yra keletas, kitur naudojami kiaušiniai ar daugiau riebalų, bet mums labai patiko šis išbandytas receptas, todėl juo ir dalinuosi bei išsisaugau savo receptų aruode. 
Beje, neišsigąskit mielinės tešlos, jei dar neteko su ja darbuotis. Su sausom mielėm tai visiškai paprastai, nes jas tiesiog įmaišom į miltus (kartais pilamos į šiltą pieną, bet tai nebūtina), bet aš dažniausiai naudoju šviežias mieles, su jomis irgi nesunku: visada reikiamą jų kiekį užpilu cukrumi ir po kiek laiko viską išmaišau, kol pasidaro skysta masė ir viskas, tada įmaišau į tešlą. Svarbiausia, kad jos nesušaldytų kiti produktai - tešla turi būti šilta. Mielinę tešlą pagaminti užtruks ilgiau, nes reikės valandą ją pakildinti, bet gauti gaminiai verti tos kantrybės, tiesiog reikia pasiplanuoti laiką. Tiek tų sunkumų, visa kita jau kaip su įprastom tešlom. 

Reikės:
15 dešrelių
30-35 g šviežių mielių (11 g sausų mielių)
1 v.š. cukraus
500 ml pieno
600-650 g miltų
žiupsnelio druskos
3 v.š. aliejaus

1 trynio + šlakelio pieno aptepimui

Dešreles nulupame, nuplauname ir atidedame.
Mieles dubenėlyje užpilame cukrumi ir atidedame kelioms minutėms. Tada po truputį įmaišom į mieles tą cukrų, kol masė suskystės ir pasidarys tolygi. Mielės paruoštos, laukia, kol galės susitikti su tešla.

Prikaistuvyje supilame pieną ir pašildome iki 35-40 C arba kol įkišus pirštą jau bus labai šilta, bet dar ne per karšta.

Kol pienas šyla, dubenyje supilame miltus (pradžiai ne visus, o apie 550-600 g), druską, aliejų, išsileidusias mieles, išmaišome. Ir galiausiai supilame šiltą pieną. Išmaišome ir po to pereiname prie minkymo rankomis. Jei tešla dar labai limpa, įberiame dar miltų, bet jų nepadauginame. Galima rankas pavilgyti aliejumi, bus lengviau minkyti. Tešla turi likti šiek tiek lipni.
Paminkome dar kokias 5 min ir uždengę atidedame į šiltą vietą 40-50 min. Tešla turi padvigubėti.

Pakilusią tešlą persidedame ant miltuoto paviršiaus ir iškočiojame didelį stačiakampį, maždaug 1 cm storio. Tada jį supjaustome į 15 pailgų juostelių. Kiekvieną dešrelę apjuosiame (įstrižai) ta tešlos juostele. Pyragėlius sudėliojame ant kepimo popieriumi padengtos kepimo skardos (prireiks jų dviejų) ir pridengę rankšluostėlių paliekame pakilti 15 min.
Tuo metu įkaitiname orkaitę iki 180 C.

Dubenyje atsiskiriame trynį nuo baltymo ir jį išsukame su šlakeliu pieno. Pakilusius pyragėlius šluotele ištepame trynio mišiniu. Šauname į orkaitę kepti 25-35 min arba kol gražiai parusvės.

Gamyba: paruoštą tešlą kildiname 40-50 min, suformuotus pyragėlius dar pakildiname 15 min.
Kepimo temperatūra: 180 C
Kepimo laikas: 25-35 min.




Pyragėliai su dešrele

Pagaminti tešlos juosteles galima ir kitu būdu: padalinti tešla į 15 gabaliukų, iš jų susukti gyvatėles ir iškočioti kiek platesnes juosteles. Man patogiau iškočioti didelį stačiakampį ir tada supjaustyti.



Tešlos receptas ir jos gaminimas iš čia

2018 m. kovo 5 d., pirmadienis

Trinta batatų ir morkų sriuba


Trinta batatų ir morkų sriuba
Trintos sriubos paprastai gaminamos iš daržovių, kurios prieš tai apdorojamos jas pakepant, kad vėliau sriuboje atskleistų savo visapusiškesnį skonį. Tačiau daržoves galima apkepti ne tik keptuvėje, bet ir orkaitėje. Ši sriuba puikus to pavyzdys: batatus ir morkas supjaustom kubeliais, šaunam į orkaitę, pakepinam apie pusvalandį, kol jos pilnai iškepa ir voila - sumetam į puodą su kitais paruoštais ingredientais, sutrinam ir turim puikaus salsvo skonio sriubą. Net neabejoju, kad skonis visiems patiks - pabandykit!

Reikės:
500 g (~2-3 vnt) batatų
300 g morkų (2-3 vnt)
3 v.š. alyvuogių aliejaus
Kepinam daržoves
2 svogūnų
2 česnako skiltelių
1 l sultinio
~100 ml grietinėlės arba tepamo sūrelio

Įkaitiname orkaitę iki 220 C (arba iki 200 C su oro cirkuliacijos funkcija).
Batatus ir morkas supjaustome didesniais kubeliais ir sumetame į kepimo skardą. Daržoves apšlakstome 2 v.š. aliejaus ir įvairiais prieskoniais, taip pat druska, pipirais. Rankomis išmaišome, kad viskas gerai pasiskirstytų. Daržoves kepame apie 25-30 min, kol šios taps minkštos.

Tuo metu imam puodą, kuriame virsime sriubą, į jį pilame šaukštą aliejaus ir kelias minutes pakepiname supjaustytą svogūną. Tada sudedame pasmulkintą česnaką ir pakepiname dar vieną minutę. Tada supilame sultinį ir viską paverdame 5-10 min.
Galiausiai į sriubą sudedame iškeptas daržoves ir viską sutriname trintuvu. Įpilame grietinėlės (aš įmečiau vieną tepamą trikampio formos sūrelį, puikiai tiko), paragaujame, ar netrūksta prieskonių ir dar kartą užviriname. Ragaujame.
Kaip ir visos trintos sriubos, labai tinka skanauti su skrudinta duona.

Skanaus!




Recepto idėja iš čia
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...