2016 m. birželio 8 d., trečiadienis

Bulgarijos pajūris

Kaliakra
Bulgarijos pajūris prasideda baigiantis Rumunijos kurortinei zonai ir baigiasi prasidedant Turkijos pajūriui. Pajūrio zonos ilgis - 378 km. Sakoma, kad baltojo ir auksinio smėlio paplūdimiai iš jų užima apie 130 km. Vasaros sezonas čia prasideda gegužės mėnesį, o baigiasi spalio pirmoje pusėje. Būtent gegužės mėnesį, o tiksliau jo pirmoje pusėje mes ir apsilankėme Bulgarijos pajūryje. Tokiu metu čia sezonas dar tik įsibėgėja. Pakankamai ilga pajūrio zona lėmė, kad Bulgarija turi nemažai kurortų, pagrindiniai iš jų: Saulėtasis krantas (Sunny beach) - 30 km nuo Burgaso, laikomas šalies didžiausiu ir gyviausiu kurortu, Auksinių kopų (Golden Sands) kurortas - 18 km į šiaurę nuo Varnos, Albena - 45 km nuo Varnos, Rivjera - 17 km, šv. Konstantino ir Elenos kurortas - 10 km ir kt.

Bulgarijos žemėlapis
Bulgarijos sostinė Sofija išsidėsčiusi maždaug 6-7 val kelio į vakarus nuo Juodosios jūros pakrantės, taigi reikia kirsti išilgai beveik visą Bulgariją. Antras pagal dydį miestas Plovdivas taip pat tolokai nuo pajūrio - šalies viduryje. Tuo tarpu trečias ir ketvirtas pagal dydį Bulgarijos miestai - Varna ir Burgasas yra ir didžiausi Bulgarijos jūrų uostai, Varna - pirmas pagal dydį šalies miestas Juodosios jūros pakrantėje, o visoje Juodosios jūros pakrantėje rikiuojasi ketvirtoje vietoje. Kai Varna stūkso šiaurinėje jūros pakrantėje, Burgasas - jau labiau į pietus.

Iš kurortų iki Varnos nuvažiuoti labai nesudėtinga - gerai išvystytas autobusų parkas, važinėja maždaug kas 15 min visą dieną, bilietėlio kaina į vieną pusę vienam žmogui 3 levai (~1,5 EUR), pačiame mieste važinėjant, berods, 1 levas. Mes buvome apsistoję Auksinių kopų kurorte, iki Varnos autobusu nuvažiuodavome per gerą pusvalandį (autobusas pakeliui užsuka dar į kitą kurortą). Su taksi kelionė būtų kiek trumpesnė, jie 18 km kelionę iki Varnos siūlo už 15 levų (~8 EUR). Bet bent jau stotelėje prie mūsų viešbučio taksistai pasirodė gana įžūlūs (kai kurie atrodė netgi šiek tiek "įgirtę"), labai norėjo prisivilioti važiuoti ir buvo labai pikti matyt dėl dar labai lėtai įsibėgėjančio sezono. Vienos ekskursijos vairuotojas minėjo, kad gegužės antroje pusėje turi prasidėti turistų iš Rusijos bumas, visi šalies kurortai to nekantriai laukia. Ypač kai šiais metais tokia situacija, kad rusams turistams į Turkiją patekimas yra apsunkintas. Tad bulgarai tikisi ypatingai pelningo sezono.

GOLDEN SANDS kurortas
Šis kurortas laikomas, rodos, populiariausiu Bulgarijos kurortu, o paplūdimys labai vertinamas už švarų, smulkų, auksto spalvos smėlį, tačiau kiek teko juo pasivaikščioti, nelabai maloniai labai daug kur jautėsi mažos sudužusios kriauklytės, kurios vis lengvai badė kojas. Tačiau paskutinę atostogų dieną kaip tik matėme traktorių, kuris lygino paplūdimio smėlį, tad galbūt vasarai smėliukas bus paruoštas mielesnis kojoms.

Paplūdimys Golden Sands kurorte
O šiaip pats kurortas pasirodė labai kalnuotas, tad gyvenant viešbutyje ne prie pat jūros, greičiausiai teks iki jūros eiti kalnuotais keliais, kaip pasitaikė ir mūsų atveju, ir nors viešbutis deklaravo, kad iki jūros - 400 m, pasirodo teko iki jos eiti apie 1 km ir ne šiaip keliu, o "kopinėti" vingiuotais keliukais. Tik kelias bent pirmus kartus ne taip prailgo, nes beveik visą kelią tęsėsi turgelis, kuriame galima nusipirkti drabužių, rankšluosčių, skrybėlių, žaislų, suvenyrų, kosmetikos/saldumynų su rožėmis ir t.t. Taip pat po truputį atsidarinėjo kavinės, bet gegužės viduryje dar dauguma jų nedirbo. Pakeliui einant taip pat buvo nemažai nedidukių maisto parduotuvėlių. Sezonui dar tik įsibėgėjant dar nemažai neveikiančių viešbučių. O šiaip ten viešbučiai išsidėstę labai arti vienas kito, kaip kad Eikos daugiabučiai Vilniuje :). Toliau esančioje nuotraukoje matyti viešbučių išsidėstymas Auksinių kopų kurorte. O jų čia tikrai nemažai, vienas visai šalia kito, ir visi pakankamai aukšti.

Golden Sands kurorto viešbučiai
SMARTLINE MADARA HOTEL viešbutis
Jeigu trumpai, tai viešbutis gal labiau panašus į 3*, nei 4, bet iš esmės pakankamai neblogas, maistas gana įvairus ir skanus, tačiau gana prastas užkandžių ir kokteilių pasirinkimas, įeinantis į All inclusive paslaugą (už kokteilius reikėjo mokėti, nemokamas buvo tik alus ir įvairūs gazuoti gėrimai, gal dar paprasti stiprieji gėrimai, šito nepatikrinom). Viešbučio interjeras neįmantrus, bet pakankamai jaukus, personalas draugiškas. Yra žaidimų aikštelė, viduje nedidukas žaidimų kambarys, taip pat labai patiko vidinis baseinas, kuriame galėjome pliuškentis su vaiku - lauke maudytis dar buvo vėsoka.

Smart Madara viešbutis Golden sands kurorte
VARNA
Knyaz Boris gatvė
Taigi kelionės metu kelis kartus apsilankę Varnos mieste visai neblogai su ja susipažinome. Pirmą kartą atvykę išlipome stotelėje netoli Katedros ir ten patekome į jaukią, plačią Knyaz Boris gatvę, kurioje nevažinėja mašinos, tad galima niekur neskubant pasivaikščioti. Čia yra nemažai prekybininkų, parduotuvėlių, tad norint pasižvalgyti ar kažko nusipirkti, bus ką veikti. Gegužę parduotuvėlės taip pat dar tik po truputį atsidarinėja.
Varnos žemėlapis
Varnos centras
Vienas pagrindinių ir lankomiausių objektų Varnoje yra miesto centre stūksanti Dievo Motinos Katedra arba Soboras, priklausantis stačiatikiams. Tai antra pagal dydį katedra Bulgarijoje (po Aleksandro Nevskio katedros Sofijoje). Vėliau paskaičiau, kad galima joje užkopti 133 laiptelius, iš kur atsivertų Varnos panorama, deja, sužinojom tai per vėlai :). O į apžvalginius bokštus visada užlipti verta, nes iš jų paprastai atsiveria visiškai kitoks miesto/vietovės vaizdas.

Dievo Motinos Katedra Varnoje
Toliau besivaikštant, visai šalia Katedros, tik kitoje gatvės pusėje, galima prieiti miesto turgelį, kur rasime vaisių ir daržovių. Gegužės mėnesį galima jau gauti braškių (~1,5 levo/500 g), trešnių (~3 levus/500 g), įvairių salotų, agurkų, pirkome ir persikų, kurie buvo atvežti iš Graikijos. Anglų kalba čia nesusikalbėsime, o rusų - be problemų.
Vaisių-daržovių turgelis Hristo Botev gatvėje
Keliaujant toliau Dr Piskyuliev gatve link didžiojo miesto turgaus (Dr Piskyuliev ir Drin gatvių sankryžoje) nenuobodžiausime, nes šioje gatvėje pilna įvairių parduotuvėlių - tiek drabužių, tiek batų, elektronikos ar buitinų ir įvairių kitų dalykėlių. Kainos, sakyčiau panašios, kaip Lietuvoje, kai kas kiek pigiau. Didžiajame turguje, primenančiame mūsų Vilniaus Kalvarijų turgų, rasime drabužių, batų, taip pat vaisių (šviežių ir džiovintų), daržovių, riešutų, kruopų, pieno produktų ir kt. Kadangi mes gyvenome viešbutyje su pilnu maitinimu, turguje iš maisto apsiribojome tik keliais vaisiais, džiovintomis slyvomis (su kauliukais), kainavo 1 levas/100 g. Turguose susikalbėsite rusiškai arba kūno kalba :).

Vaikščiodami grįžinėjant priėjome vadinamą Sea(side) Garden (jūros sodas) - tikrai labai gražus parkas, sakoma, kad tai didžiausias ir žinomiausias viešas parkas Balkanuose, išsidėstęs išilgai visai netoli tyvūliuojančios Juodosios jūros. Gaila dauguma augalijos dar tik ruošėsi pradėti žydėti, vasarą turėtų būti dar gražiau. Matosi, kad Varnai šis parkas taip pat didelis gamtos turtas, čia vaikšto daug žmonių, daug mamų ir šeimų su vaikais, visi čia gali sau leisti neskubėti ir pakvėpuoti grynu oru.
Sea Garden
Beeidami šiuo parku visai netikėtai radome du didžiulius lauko baseinus, kuriuose treniravosi sportininkai ir jaunimas (vienas baseinas - nuotoliniam plaukimui, kitas - įvairioms komandinėms vandens sporto šakoms, gimnastikai). Vaizdas tikrai įspūdingas, ypač kai čia pat už baseinų savo bangas pozavo Juodoji jūra.

Lauko baseinas
Bevaikštant Sea Garden (tolyn nuo centro, į šiaurę) praeisime Aquaparką, vėliau zoologijos sodą ir galiausiai Delfinariumą. Tad turint laiko tikrai bus kur užsukti. Mes užsukome į Delfinariumą ir zoologijos sodą jau kitą dieną dar kartą atkeliavę į Varną.

Zoologijos sodas pakankamai nedidelis, bet pasižvalgyti visai smagu, čia galima pamatyti liūtą, tigrą, povus, kupranugarius, šerną, beždžiones, elniukus, gandrus ir kitokius paukščius. Sodas nėra didelis, bet ir kaina, sakyčiau, labai simboliška - 1,5 levo (~0.80 EUR).
Varnos Zoologijos sodas
Varnos Delfinariumas, išsidėstęs gamtos apsuptoje vietoje, atidarytas 1984 m. Iš viso ten šiuo metu gyvena 8 delfinai, baseinas pakankamai nedidelis. Vykstant į Delfinariumą reikėtų pasidomėti, kada vyksta delfinų pasirodymai ir atvykti būtent tuo metu. Kitu atveju turbūt nelabai ten būtų ką veikti. Vasarą jie vyksta tris-keturis kartus per dieną. Delfinų pasirodymas buvo visai smagus, personalas taip pat draugiškas, bet kadangi mes patys savo šalyje turime delfinariumą, nebuvo kažko labai įspūdingo, gal vienas kitas nematytas triukas :). O remontą delfinariumas taip pat senokai matęs... Bilieto kaina vienam žmogui - 20 levų (~10 EUR), vaikams iki 2 metų - nemokamai.


EKSKURSIJOS
Grįžtame į savo kurortą. Kaip yra įprasta kurortuose, ant kiekvieno kampo pilna ekskursijas po įdomias vietoves siūlančių prekybininkų. Praktiškai visur dominavo kelios pagrindinės kryptys: ekskursija į Kaliakros iškyšulį, į Nesebarą, taip pat Bulgarian Village (su galimybe pasijausti bulgaru - apsirengti bulgariškais tautiniais drabužiais, paragauti tradicinių vietinių patiekalų). Novaturas mums pateikė lapą su savo siūlomomis ekskursijomis. Tai jie dar papildomai siūlė ekskursiją į Stambulą (1 arba 2 dienom, atitinkamai 70 ir 102 EUR), į Akmenų mišką ir Solniką (40 EUR) bei išvyką džipais (39 eur), į Nesebarą kaina 36 EUR (su įėjimo bilietais ir pietumis). Vaikams nuo 2 iki 11 metų taip pat mokama, maždaug 60 proc. kainos. Dauguma Novaturo siūlomų ekskursijų - rusų kalba, taigi mums net nebūtų tikę. Kažkaip tikėjausi, kad tos kelionių agentūros yra lankstesnės ir įvairesnes paslaugas siūlančios.
Taigi vieną iš ekskursijų nusprendėme aplankyti ir mes - ją pirkome iš vietinių pardavėjų. Kadangi buvome su mažu vaiku, pasirinkome trumpiausią kelionę -  į Kaliakrą (nuo Varnos - apie 60 km.). Tokios kelionės kaina vienam žmogui - 30 levų + 15 levų už bilietus į Botanikos sodą+Kaliakros iškyšulį (~25 EUR/žmogui). Novaturas siūlė šiek tiek didesnę bendrą kainą - 29 EUR/suaugusiam su bilietais, bet, kaip paskaičiavome, pirkti eksursiją iš vietinių mums vis tiek gavosi palankiau. O dar minusas buvo, kad Novaturas šią ekskursiją siūlė tik rusų kalba, tuo tarpu vietinis gidas viską pasakojo anglų ir vokiečių kalba (keliavome mes ir dar trys vokiečiai). Beje, Novaturas dar organizavo vienos-dviejų dienų kelionę į Stambulą - puiki proga susipažinti su Turkijos sostine, nes iki jos nuvažiuoti iš Turkijos pietinių kurortų būtų sudėtingiau ir net gerokai toliau :).

EKSKURSIJA Į KALIAKRĄ
Šios ekskursijos pirmasis sustojimo taškas buvo molinių dirbinių muziejus. Čia už labai padorią kainą galima nusipirkti molinių dirbinių - daug panašių, kurių galima pamatyti ir Kaziuko tipo mugėse, bet taip pat ir visai originalių dirbinių - parvežti lauktuvėms. Čia mums parodė ir kaip žiedžia ąsotėlį.
Toliau jau keliavome tiesiai iki Kaliakros (iš graikų kalbos - beautiful headland) iškyšulio - laikomo vienu gražiausių iškyšulių Europoje, populiarios turistinės vietos Bulgarijoje. Tai ilgas ir gana siauras iškyšulys, išsidėstęs šiaurinėje Bulgarijos Juodosios jūros pakrantėje, apie 12 km nuo artimiausio - Kavarnos miestelio (beje, jis mums priminė sovietinių laikų ir ne itin tvarkingą gyvenvietę) ir visai netoli Rumunijos sienos. Kaliakra - išties gana įspūdinga vieta su stačiomis kalnuotomis pakrantėmis, kur uolos siekia iki 70 m aukščio nuo jūros. Čia mums vaizdai priminė Kretos, Kipro kraštovaizdžius, o apie juos mes prisimename tik teigiamus įspūdžius. Stovint ant Kaliakros iškyšulio, sako, galima pamatyti ir nardančius delfinus bei kormoranus. Deja, mums šįkart tokia malonė nepasitaikė :). Ant iškyšulio stūksančia tvirtove kažkada naudojosi trakai, rumunai, bizantiečiai, bulgarai. Čia pat yra viena svarbesnių paukščių migracijos iš Afrikos į Rytų ir Šiaurės Europą sustojimo vietų, tad pavasarį ir rudenį galima pamatyti įvairių retesnių paukščių rūšių.The Gate of the 40 Maidens
Viena populiariausių šią vietovę supančių legendų yra apie 40 bulgarių merginų, kurios susirišo kasomis ir nušoko į Juodąją jūrą tam, kad nebūtų pagrobtos turkų otomanų, kurie norėjo jas perversti į islamo tikėjimą. Obeliskas, pavadinimu The Gate of the 40 Maidens, byloja apie šią legendą.

Taigi beveik valandą pasižvalgę po Kaliakros iškyšulį, su maža ekskursijos grupe autobusiuku patraukėme atgal ir pakeliui užsukome į Botanikos sodą Balčiko miestelyje (Balchik botanical garden). Iš tiesų, turbūt čia gerokai gražiau vasarą, o gegužės mėnesį buvo dar pakankamai mažai žydinčių gėlių, pagrinde - rožės ir kaktusai, pastarųjų kolekcija antra pagal dydį Europoje. Kuo botanikos sodas laikomas išskirtiniu, kad jis yra įsikūręs Rumunijos karalienės Marijos kažkada buvusioje vasaros rezidencijoje (arba Balchik Palace). Taigi čia galima pasivaikčioti ir po įvairius pastatus: karalienės kambarius, vyno rūsį, koplytėlę ir kitus. Erdvė pakankamai didelė, tad bus kur pavaikščioti. Taip pat bent dviejose vietose galima išbandyti vietinių vynų degustaciją. Mums į minėtą ekskursiją įėjo viena iš šių degustacijų. Bet man rodos, jie ir taip jas siūlo nemokamai, vis jiems šansas, kad po to nusipirksi jų vyno :). Vyno butelių kainos ~15 levų.

Dar keletas pastebėjimų apie Bulgariją/Varną:
  • Varnoje galima rasti nemažai žaidimų aikštelių - tiek šalia daugiabučių, tiek įvairiose miesto vietose.
                             
  • Čia populiarios įvairios didelės bulkos, bandelės, kurių kainos tikrai nesikandžioja.
  • Jūros pakrantės kavinėse pavalgysime tikrai pigiau nei Palangos maitinimo įstaigose.
Pietūs Juodosios jūros pakrantėje (tarator sriuba, shopska salotos, pica, šv.apelsinų sultys) - sumokėjome apie 26 levus (~13 EUR). Persivalgėm dviese...
  •  Keletas tradicinių bulgariškų patiekalų: banitsa - kepiniai iš filo tešlos, sluoksniuose sulietos plaktais kiaušiniais ir baltu sūriu; tarator - šalta agurkų sriuba, labai primenanti mūsų lietuviškus baltuosius šaltibarščius, tačiau čia pagrindas yra jogurtas; shopska salata - salotos su pomidorais, agurkais, svogūnais, paprika ir ant viršaus tarkuotu baltu sūriu (sakoma, puikus Bulgarijos vėliavos spalvų derinys) - labai primenančios graikiškas salotas; musaka - bulgariška musakos versija iš bulvių, kiaušinių ir maltos kiaulienos (kuomet graikai vietoj bulvių mėgsta naudoti baklažanus).
  • Išsikeisti valiutos Lietuvoje nereiktų skubėti, pačiuose kurortuose yra oficialių valiutų keityklų, kur kursas netgi šiek tiek palankesnis nei keičiantis Lietuvoje.
  • Didžiausi prekybos centrai Varnoje - Grand Mall ir  Mall Varna.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...