2017 m. gruodžio 14 d., ketvirtadienis

Sveikuoliški rutuliukai arba Populiarieji Energy balls: kaip pasigaminti?


Trumpas sveikuoliškų rutuliukų gaminimo vadovas...

Energy balls'ų receptų yra įvairiausių, bet paprastai tai būna nekepti avižinių dribsnių ar riešutų pagrindu gaminti sveiki gardėsiai, saldinami ne cukrumi, o datulėmis ar/ir medumi, papildomai gardinami įvairiais džiovintais vaisiais, sėklomis, vaisiais ar daržovėmis.
Pats paprasčiausias tradicinis tokių rutuliukų receptas: datulės ir riešutai/avižiniai dribsniai (iš riešutų dažniausiai migdolai, bet tinka ir lazdyno, graikiniai riešutai ar anakardžiai) maždaug vienodomis dalimis (pvz., po stiklinę) ir riešutų sviestas maždaug pusę dalies (pvz., pusę stiklinės). Labai paprasta, o skonis puikus, lengvai sūriai saldus. O po to jau galima papildomai gardinti kam kas patinka.
Kadangi nesinorėjo prisirišti prie vieno recepto (nes neturint vieno ingrediento nebegalėsi greitai jų pasigaminti), peržiūrėjau daug receptų, kokie ingredientai būna dedami, ir taip pastebėjau, kad labai daug kas juose kartojasi. Todėl norėjosi viską trumpai susisteminti ir padaryti trumpą sąvadą, kaip pasigaminti sveikuoliškus rutuliukus iš to, ką turime namuose, nebūtinai ieškant ar einant pirkti kažkokių konkrečių ingredientų.
Beje, tokie skanėstai labai tinka ne tik skanauti prie kavos, bet ir neštis į svečius :).

Tad truputį teorijos ir keletas receptų. Tačiau niekada nepamirškite eksperimentuoti ir išbandyti naujų skonių!
Skanėstas iš datulių, migdolų ir cinamono

PATARIMAI
1) Gaminant šiuos skanėstus vienas iš svarbiausių žingsnių - gauti pakankamai lipnią (nebirią) masę, iš kurios būtų nesunku suformuoti rutuliukus. Žemiau bus pateikti produktai, kurie padeda masei sulipti, bet esant kritinei situacijai, kai visi ingredientai sumaišyti, o gauta masė lipti vis tiek nenori, galima įpilti šlakelį vandens, kad masė kiek sušlaptų ir taip būtų paklusnesnė formavimui.
2) Jei naudojame daugiau datulių ar figų, lipnumui sumažinti į vidų galima įdėti "miltelinių" ingredientų, kuriuos dažniausiai naudojame ir rutuliukų apvoliojimui (kakava, kokoso drožlės, malti riešutai ir t.t.).
3) Žemės riešutų sviestas ne tik padeda masei geriau sulipti, bet ir suteikia lengvo sūrumo, kuris puikiai kontrastuoja su datulių ar medaus saldumu. Žemės riešutų sviestą dažniausiai gaminu pati (nes taip daug pigiau), bet greituoju variantu: su trintuvu sutrinu kepintus pasūdytus žemės riešutus, įpilusi šlakeli aliejaus ir, jei reikia, šiek tiek vandens. Taip pat lengvam sūrumui suteikti galima naudoti ir sūdytas saulėgrąžas ar moliūgų sėklas.
4) Datules reikėtų naudoti minkštas, labiausiai tinka mėsingosios karališkos (medjoul) datulės, bet tinka ir kitokios drėgnesnės datulės.
5) Jei sudėtyje naudojame avižinius dribsnius, rutuliukus kelias valanas palaikyti šaldytuve svarbu ne tik, kad jie sutvirtėtų, bet taip dribsniai taps minkštesni.
6) Kokosų aliejus rutuliukams suteikts turtingesnio skonio ir priduos šiek tiek lipnumo masei, tahini pasta suteiks pikantiškesnio skonio.
7) Jeigu norisi kažkuriuos ingredientus susmulkinti stipriau, juos reikėtų smulkinti atskirai nuo kitų ingredientų.
8) Galima formuoti nebūtinai rutuliukus, bet ir paplotėlius ar susukti į volelį ir supjaustyti.

SVEIKUOLIŠKŲ RUTULIUKŲ SUDĖTIS
Pagrindas: avižiniai dribsniai, didesni džiovinti vaisiai (datulės, abrikosai, figos - jei jie kietesni, galima pamirkyti 10 minučių karštame vandenyje; o ir šiaip dažnai patariama tokius vaisius prieš tai pamirkyti šaltame vandenyje apie valandą) ir/arba riešutai (kepinti ar žali, pilni ar smulkinti). Naudojant pagrindui dribsnius, kadangi jie yra sausi ir nesaldūs, rutuliukams reikės daugiau lipdančios ir saldinančios medžiagos. Taip pat dribsniai šaldytuve sudrėksta, todėl pastovėję šaltai rutuliukai taps minkštesni ir tvirtesni.
Lipdanti medžiaga: riešutų sviestas, linų sėklos (sumaltos) ar čia sėklos (gali būti smulkintos arba pilnos), tahini, kokosų aliejus, medus arba sirupas ir, žinoma, dažnai pagrindui naudojamos datulės.
Saldikliai: medus, klevų/agavų/datulių sirupas. Jei pagrindui naudojame datules, papildomų saldiklių gali ir nebūti.
Papildomam skoniui ir maistingumui: kakavos milteliai, kokosų drožlės, sezamo sėklos, moliūgų sėklos, saulėgrąžos, aguonos, smulkūs džiovinti vaisiai (razinos, serbentai, vyšnio, mėlynės, spanguolės), prieskoniai (cinamonas, muskatas, kardamonas), vanilės ekstraktas, smulkintas šokoladas, citrinos ar apelsino žievelė, moliūgų tyrė (tada reiks dėti daugiau sausų produktų, pvz., avižinių dribsnių), tarkuotos morkos, tarkuoti obuoliai.
Apvoliojimui: kakavos milteliai, kokosų drožlės, sezamo sėklos, žaliosios arbatos (matcha) milteliai, goji uogų milteliai, smulkinti riešutai.

GAMINIMO EIGA
Pirmiausia susmulkinam riešutus arba/ir avižinius dribsnius - galima palikti stambesnių gabaliukų (traškumui suteikti) arba visiškai susmulkinti (bus minkštesni). Šio žingsnio galime išvengti, jei nusipirksime riešutų miltus arba jau susmulkintus riešutus.
Tada kiek susmulkinam didžiuosius džiovintus vaisius ir dedam į smulkintuvą kartu su visais kitais ingredientais.
Galima ir viską vienu metu sudėti į smulkintuvą ir smulkinti, tuomet tiesiog išliks didesni naudojamų ingredientų gabaliukai  - čia jau skonio reikalas.
Kai masė gaunasi pakankamai lipni, galima pradėti formuoti rutuliukus. Lengviausia tai daryti vandeniu lengvai sudrėkintomis rankomis.
Sudedam ant kepimo popieriumi padengtos kepimo skardos, lentelės ar į kitokį tinkamą indą. Dedam į šaldytuvą 2-3 val, kuomet jie taps tvirtesni ir ne tokie lipnūs. Tada jau galima rutuliukus perdėti į uždaromą indą ar plastikinį maišelį ir laikyti šaldytuve iki kelių savaičių.

Keli pavyzdiniai RECEPTAI


Apelsino rutuliukai su spanguolėmis (su malonia rūgštele ir apelsino aromatu)
Be riešutų

1 stiklinės datulių
1 stiklinės avižinių dribsnių
1/4 stiklinės kokoso drožlių
1/3 stiklinės džiovintų spanguolių
1 apelsino (arba ~1 a.š.) žievelės
1/2 a.š. cinamono

Viską dedam į maisto smulkintuvą ir susmulkinam. Masė turi gautis pakankamai lipni ir lengvai formuojama. Jeigu masė atrodo per biri, galima įpilti šlakelį vandens.

Kakaviniai rutuliukai su žemės riešutais

1 stiklinės datulių
1 stiklinės avižinių dribsnių
1/4 stiklinės kokoso drožlių
1/2 stiklinės riešutų sviesto
2 v.š. kakavos
1/4 stiklinės žemės riešutų

Viską dedam į maisto smulkintuvą ir susmulkinam. Masė turi gautis pakankamai lipni ir lengvai formuojama. Jeigu masė atrodo per biri, galima įpilti šlakelį vandens.

Rutuliukai su linų sėklomis
Linų sėklos suteikia įdomų prieskonį, pabandykit, galbūt "užsikabinsit"

1 stiklinės datulių
1/2 stiklinės riešutų (anakarždių ar migdolų)
1/4 stiklinės kokoso drožlių
2-3 v.š. kokosų aliejaus
1/2 stiklinės linų sėklų
1/2 stiklinės žemės riešutų sviesto 

Viską dedam į maisto smulkintuvą ir susmulkinam. Masė turi gautis pakankamai lipni ir lengvai formuojama. Jeigu masė atrodo per biri, galima įpilti šlakelį vandens.

Morkų rutuliukai
Be riešutų

2 stiklinių smulkiai tarkuotų morkų (~2 morkos)
1 stiklinės avižinių dribsnių
1 stiklinės saulėgrąžų (galima maišyti su moliūgų sėklom)
1 stiklinės datulių
1/3 stiklinės kokoso drožlių
1 v.š. kokosų aliejaus (tinka ir kitoks aliejus)
žiupsnelio cinamono
žiupsnelio malto imbiero (nebūtina)
kokosų drožlių apvoliojimui

Morkas smulkiai sutarkuojame ir atidedame. Į smulkintuvą sudedame kitus ingredientus, sutriname, sumaišome su morkomis ir formuojame rutuliukus. Dėl šlapesnės masės gali būti, kad lengviau bus formuoti ne delnais, o pirštų galais.

Skanių ir sveikų užkandžių!


Šaltiniai:https://www.youtube.com/watch?v=lgnQLP962Tw&list=PLvbZAK6fcoNBEVwPCeEDS4AStnkKdCP4o&index=23
https://mykidslickthebowl.com/carrot-oat-energy-bites/
https://www.wellplated.com/energy-balls/

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...